THERAPiN » מאמרים

הקנאביס הרפואי הנו תכשיר רפואי יקר ערך, שמהווה פריצת דרך בטיפול במגוון רחב של מחלות ובעיות בריאותיות. השפעותיו הרפואיות של הקנאביס נמצאות במחקר רחב היקף, והמלצות משרד הבריאות לטיפול באמצעותו נשענות על נתונים מוכחים. לפניכם מידע מקצועי אודות המחלות והבעיות בהן ניתן לטפל באמצעות הקנאביס הרפואי.

קנאביס רפואי לחולי פרקינסון

אטה וירידה חדה בתנועה, רעד בלתי רצוני המתגבר ברגעי לחץ, נוקשות בשרירים, אובדן שיווי המשקל והפרעות ביציבות בהליכה הם חלק מתסמיני מחלת הפרקינסון הקשה, אשר תוקפת אנשים רבים בגיל ממוצע של 57 שנים.

חולים רבים ובני משפחותיהם כבר יודעים שהקנאביס הרפואי נחשב לתרופה המאפשרת פריצת דרך בטיפול בתסמיני הפרקינסון, ונכלל בהתוויות התרופה המאושרות על ידי משרד הבריאות.

כיצד מטפל הקנאביס הרפואי במחלת הפרקינסון?
הקנאביס הרפואי מסייע באופן משמעותי להרפיית שרירים, ובכך מפחית באורח דרמטי תסמינים של רעד בלתי רצוני וקישיון שרירים, וזאת בתוך זמן קצר מרגע הנטילה.

בנוסף, מסייע הקנאביס הרפואי לשיכוך הכאבים הנגרמים מקישיון השרירים, לרבות סוגי כאב שלא ניתנים לטיפול ואינם מגיבים לתרופות אחרות.

חולי פרקינסון המטופלים בקנאביס רפואי מעידים על תפנית דרמטית במהלך מחלתם, ועל עליה משמעותית באיכות חייהם וברמת תפקודם בעקבות הטיפול.

עוד מפחית הקנאביס הרפואי תופעות לוואי חמורות, כדוגמת תנועות חוזרות ובלתי נשלטות, הנגרמות כתוצאה מהשימוש בתרופות פרקינסון אחרות, כדוגמת L-DOPA.

קנאביס רפואי לפוסט טראומה (PTSD)

הלם קרב הוא התופעה הידועה ביותר שמקושרת לתסמונת הדחק הפוסט טראומטית, אבל סיוטי הלילה, החרדות, פעימות הלב המואצות, הדיכאון והתקפי הזעם – אינם נחלתם של חיילים בלבד.

גם נפגעי פעולות איבה, קורבנות התעללות מינית או פיזית ופצועי תאונות דרכים עלולים לסבול מתסמונת הדחק הפוסט טראומטית.

חשוב לדעת, כי קנאביס רפואי הוכח במחקרים כבעל השפעה מרפאת ואפקטיבית על תסמיני הפוסט טראומה.

כיצד מטפל הקנאביס הרפואי בתסמונת הפוסט טראומטית?
הקנאביס הרפואי מקל, בראש ובראשונה, על סיוטי הלילה של הלוקים בתסמונת הפוסט טראומטית, ואף מפסיק אותם לחלוטין.

מטופלים מעידים על כך שחזרו לישון לראשונה לילות שלמים לאחר שנים תמימות של סיוטים והפרעות שינה מדי לילה. בנוסף, מסייע הקנאביס הרפואי לאיזון מצבי הרוח המשתנים, ולהפחתה של תדירות התקפי הזעם והחרדה.

נפגעי פוסט טראומה שמטופלים בקנאביס רפואי מעידים על עליה משמעותית באיכות חייהם, והפחתה דרמטית ברמות המצוקה הנפשית שליוותה אותם מאז פרוץ התסמונת.

קנאביס רפואי לאוטיזם

אוטיזם הנו שם כולל למגוון הפרעות תקשורת, שהקלות בהן מאופיינות בקשיים חברתיים והקשות יותר – בהיעדר מוחלט של תקשורת שפתית או רגשית, הפרעות קואורדינציה, רגישות קיצונית למגע, תנועות חזרתיות והתקפי זעם, תסכול ואלימות.

מחקרים מדעיים מצאו כי בכוחו של הקנאביס הרפואי להקל על תסמיניהם של הלוקים באוטיזם, בדרגות חומרה שונות.

כיצד מטפל הקנאביס הרפואי באוטיזם?
הקנאביס הרפואי מפחית התקפי חרדה, ממתן נטייה לפגיעה עצמית, ומוריד את רמת התוקפנות וההתקפים האלימים בקרב אנשים הנמצאים על הרצף האוטיסטי.

בנוסף, הקנאביס הרפואי מפחית חרדות חברתיות ומסייע להגברת המעורבות הסביבתית, וכן משפר תהליכי למידה בקרב מבוגרים וילדים הסובלים מאוטיזם.

אצל חלק לא מבוטל מהמטופלים, הקנאביס גם משפר את היכולות השפתיות, ואף מאפשר לילדים שמעולם לא דיברו מילה אחת לפני כן, להתחיל לרכוש שפה ולהביע את עצמם.

קנאביס רפואי לתסמינים של מחלת הסרטן


Xרטן הוא שם כולל לסוגים רבים של מחלות, אשר המשותף ביניהן הוא התחלקות תאים באופן ממאיר, כלומר בלתי מבוקר והרסני, אשר יוצר צברים של גידולים ממאירים, השולחים גרורות לאזורים שונים בגוף.

כידוע, מחלות הסרטן כמו גם הטיפולים בהם, אינם רק מסוכנים לחיי החולים, אלא גם כרוכים בסבל אדיר, הכולל, בין היתר, כאבים כרוניים קשים ביותר, אובדן תיאבון וירידה דרסטית במשקל עד כדי תת תזונה, בחילות והקאות, חולשה ותשישות, מיימת בריאות, ירידה חדה ברמת החיסוניות ועוד.

לקנאביס הרפואי סגולות ריפוי רבות, שבכוחן לסייע להפחתה משמעותית בסבלם של החולים.

כיצד מסייע הקנאביס הרפואי לטיפול בחולי סרטן?
מחקרים רפואיים ומדעיים רבים הוכיחו כי הקנאביס הרפואי מאט את קצב התחלקותם והיווצרותם של תאים סרטניים ואף הורג אותם, במחלות סרטן המוח, השד, הדם, הערמונית, הכבד, הלבלב והפה.

בנוסף, מסייע הקנאביס לחולי סרטן ולמטופלי כימותרפיה להתגבר על תת-משקל, בחילות והקאות, ומגביר את תאבונם.

עוד מסייע הקנאביס הרפואי בשיכוך משמעותי של כאבים המופיעים בעקבות גידולים ממאירים, גרורות סרטניות ותופעות הלוואי של טיפולי הכימותרפיה וההקרנות.

קנאביס רפואי לדיכאון

חודשים רבים וממושכים של דכדוך קשה עד כדי ייאוש וחרדה, מחשבות וניסיונות אובדניים, פגיעה קשה בתפקוד היומיומי, באיכות השינה ובתיאבון – הם רק חלק מהתסמינים עמם מתמודדים אנשים הלוקים בדיכאון קליני.

הקנאביס הרפואי מהווה תרופה מהפכנית שנושאת עמה בשורה מעוררת תקווה ללוקים בדיכאון קליני, המהווים 4.5%-5.5% מהאוכלוסייה בעולם.

כיצד מטפל הקנאביס הרפואי בדיכאון?
הקנאביס הרפואי משקם את תפקודם התקין של האנדו-קנבינואידים, חומרים טבעיים המופרשים בגוף האדם, הדומים במבנה ובתפקוד שלהם לקנבינואידים שמצויים בתפרחת הקנאביס, ואשר אחראיים על יציבות רגשית, תפקוד קוגניטיבי, ושליטה מוטורית והתנהגותית.

מחקרים רבים נערכו בנושא, כשהבולט מביניהם הנו מחקר שנערך על ידי אוניברסיטת באפלו בניו יורק, ארה"ב, בשנת 2015, ומצא כי השימוש בקנאביס רפואי מאזן את המערכת האנדוקנבינואידית במוח, ובכך מקל על דיכאון קליני ותסמינים נוספים הנובעים ממתח נפשי כרוני.

מאמרים נוספים