המונח קנאביס רפואי מתייחס למוצרים שמקורם מצמח הקנאביס אשר משמשים לטיפול בהקלה בסימפטומים של מצבים רפואיים שונים. בישראל מאושרות שתי צורות מתן של קנאביס רפואי – תפרחות לעישון ואידוי ושמנים למתן תת לשוני. בקנאביס הרפואי קבוצת חומרים הנקראים קנבינואידים והם יחד עם מספר קבוצות חומרים נוספות , אחראים להשפעתו המרפאת של הקנאביס הרפואי.

במדינת ישראל החוק קובע כי צמח הקנאביס וכל מה שמופק ממנו (למעט שמן המופק מזרעיו) מוגדר כסם מסוכן האסור לשימוש ולאחזקה וכדי להשתמש ולהחזיק בו יש צורך ברישיון מיוחד המונפק על ידי היחידה לקנאביס רפואי (היק"ר) שבמשרד הבריאות.

לקנאביס רפואי ישנו פוטנציאל לטפל במגוון רחב של מחלות על מנת להקל על תסמיני המחלה ועל סבלו של המטופל בתחומי הכאב, הגסטרואנטרולוגיה, טיפול תומך במחלות סרטן, נוירולוגיה ובהפרעת פוסט טראומה (PTSD). על מנת לקבל רישיון יש לעמוד במספר תנאים המפורטים בנוהל 106 של היק"ר המפורט בקישור להלן.
https://www.health.gov.il/hozer/CN_106_2019.pdf

רישיון לקנאביס רפואי מונפק ע"י רופא שהוסמך לכך על ידי משרד הבריאות. רשימת רופאים אלו מפורטת בנוהל 106 של היק"ר שבמשרד הבריאות בקישור המצורף. בנוסף יכול רופא מומחה בתחום מחלתך ושאינו מורשה להנפיק רישיון ע"י היק"ר, לבקש רישיון עבור המטופל.
https://www.health.gov.il/hozer/CN_106_2019.pdf

בנוסף לרישיון שיסופק לקנאביס רפואי, יספק הרופא גם מרשם עם אופן מתן הקנאביס הרפואי והמינון המומלץ, אותו תוכל לרכוש באחד מבתי המרקחת המורשים לנפק קנאביס רפואי למטופלים. רשימת בתי המרקחת המורשים מפורטת בנוהל 106 של היק"ר שבמשרד הבריאות (לינק למשרד הבריאות).

ניתן ליטול קנאביס רפואי על ידי עישון או אידוי של "תפרחות קנאביס" או ליטול "שמן קנאביס" שהינו מיצוי תפרחת קנאביס, המהול בשמן אותו מטפטפים מתחת ללשון. המינון נקבע ע"י הרופא ממנו תקבל את הרישיון והמרשם.

שמן הקנאביס הרפואי הינו מיצוי המרכיבים הפעילים של תפרחות צמחי הקנאביס בד"כ בתוך שמן זית, שמן קוקוס או שמן דקלים.

צמח הקנאביס נחלק לשני זנים בוטניים עיקריים, הקרויים בשפה המקצועית "סאטיבה" ו"אינדיקה". כל זני הקנאביס המוצעים בשוק הם למעשה תתי-זנים של שני זנים עיקריים אלה. ההבדלים בהשפעותיהם הרפואיות והפיזיולוגיות של שני זני הקנאביס הרפואי, הם בסיס להתוויותיהם הרפואיות.

קנאביס רפואי מתאים לחולה כאשר מתקבלים באופן מיטבי השילוב בין יעילות בהקלת הסימפטומים יחד עם אי קיומן של תופעות לואי או שהינן מינימליות. כמו כן חשוב שיהיה הדיר, ז"א, כזה שהחומרים הפעילים בו זהים בריכוזם בכל רכישה ולכן השפעתו זהה. בנוסף חשוב שהמוצר יהיה זמין לרכישה חוזרת בנקודות הרכישה באופן רציף.

לקנאביס הרפואי סגולות ריפוי מרחיקת לכת ורבות עוצמה, ויש ביכולתו להביא הקלה לחולים במחלות ובעיות רפואיות מגוונות. אולם, לצד השפעותיו המרפאות, חשוב גם להיות מודעים לתופעות הלוואי של הקנאביס הרפואי. ראוי לציין שחלק בלתי מבוטל מתופעות הלוואי הללו, אם קרו, צפויות להתמתן עם הסתגלותו של הגוף לתכשיר הרפואי, ואחרות ניתנות לבקרה באמצעות שימוש נכון ומודע בקנאביס הרפואי.
צריכת הקנאביס הרפואי מותנית בליווי רופא מומחה/צוות רפואי שיוכלו לייעץ בכל מקרה שיידרש.