המונח קנביס רפואי מתייחס למוצרים שמקורם מצמח הקנביס אשר משמשים לטיפול בהקלה בסימפטומים של מצבים רפואיים שונים. בישראל מאושרות שתי צורות מתן של קנביס רפואי – תפרחות לעישון ואידוי ושמנים למתן תת לשוני. בקנביס הרפואי קבוצת חומרים הנקראים קנבינואידים והם יחד עם מספר קבוצות חומרים נוספות , אחראים להשפעתו המרפאת של הקנביס הרפואי.

במדינת ישראל החוק קובע כי צמח הקנביס וכל מה שמופק ממנו (למעט שמן המופק מזרעיו) מוגדר כסם מסוכן האסור לשימוש ולאחזקה וכדי להשתמש ולהחזיק בו יש צורך ברישיון מיוחד המונפק על ידי היחידה לקנביס רפואי (היק"ר) שבמשרד הבריאות.

לקנאביס רפואי ישנו פוטנציאל לטפל במגוון רחב של מחלות על מנת להקל על תסמיני המחלה ועל סבלו של המטופל בתחומי הכאב, הגסטרואנטרולוגיה, טיפול תומך במחלות סרטן, נוירולוגיה ובהפרעת פוסט טראומה (PTSD). על מנת לקבל רישיון יש לעמוד במספר תנאים המפורטים בנוהל 106 של היק"ר המפורט בקישור להלן.
https://www.health.gov.il/hozer/CN_106_2019.pdf

רישיון לקנביס רפואי מונפק ע"י רופא שהוסמך לכך על ידי משרד הבריאות. רשימת רופאים אלו מפורטת בנוהל 106 של היק"ר שבמשרד הבריאות בקישור המצורף. בנוסף יכול רופא מומחה בתחום מחלתך ושאינו מורשה להנפיק רישיון ע"י היק"ר, לבקש רישיון עבור המטופל.
https://www.health.gov.il/hozer/CN_106_2019.pdf

בנוסף לרישיון שיסופק לקנביס רפואי, יספק הרופא גם מרשם עם אופן מתן הקנביס הרפואי והמינון המומלץ, אותו תוכל לרכוש באחד מבתי המרקחת המורשים לנפק קנביס רפואי למטופלים. רשימת בתי המרקחת המורשים מפורטת בנוהל 106 של היק"ר שבמשרד הבריאות (לינק למשרד הבריאות).

ניתן ליטול קנביס רפואי על ידי עישון או אידוי של "תפרחות קנביס" או ליטול "שמן קנביס" שהינו מיצוי תפרחת קנביס, המהול בשמן אותו מטפטפים מתחת ללשון. המינון נקבע ע"י הרופא ממנו תקבל את הרישיון והמרשם.

שמן הקנביס הרפואי הינו מיצוי המרכיבים הפעילים של תפרחות צמחי הקנביס בד"כ בתוך שמן זית, שמן קוקוס או שמן דקלים.

צמח הקנביס נחלק לשני זנים בוטניים עיקריים, הקרויים בשפה המקצועית "סאטיבה" ו"אינדיקה". כל זני הקנביס המוצעים בשוק הם למעשה תתי-זנים של שני זנים עיקריים אלה. ההבדלים בהשפעותיהם הרפואיות והפיזיולוגיות של שני זני הקנביס הרפואי, הם בסיס להתוויותיהם הרפואיות.

קנביס רפואי מתאים לחולה כאשר מתקבלים באופן מיטבי השילוב בין יעילות בהקלת הסימפטומים יחד עם אי קיומן של תופעות לואי או שהינן מינימליות. כמו כן חשוב שיהיה הדיר, ז"א, כזה שהחומרים הפעילים בו זהים בריכוזם בכל רכישה ולכן השפעתו זהה. בנוסף חשוב שהמוצר יהיה זמין לרכישה חוזרת בנקודות הרכישה באופן רציף.

לקנביס הרפואי סגולות ריפוי מרחיקת לכת ורבות עוצמה, ויש ביכולתו להביא הקלה לחולים במחלות ובעיות רפואיות מגוונות. אולם, לצד השפעותיו המרפאות, חשוב גם להיות מודעים לתופעות הלוואי של הקנביס הרפואי. ראוי לציין שחלק בלתי מבוטל מתופעות הלוואי הללו, אם קרו, צפויות להתמתן עם הסתגלותו של הגוף לתכשיר הרפואי, ואחרות ניתנות לבקרה באמצעות שימוש נכון ומודע בקנביס הרפואי.
צריכת הקנביס הרפואי מותנית בליווי רופא מומחה/צוות רפואי שיוכלו לייעץ בכל מקרה שיידרש.